Page 1 of 1
Canvas schijf op S1 Fulvia en Flavia
Posted: 12 Apr 2007, 22:05
by Huib
Als je een S1 Fulvia of Flavia hebt let dan even speciaal op de canvas schijf (de z.g Hardy disc) waarme je stuurkolom aan het stuurhuis zit. Ik kom de laatste tijd alleen nog maar kapotte tegen. Lijkt wel een epidemie.
Heel erg vervelend is, dat de repro dingen die ik juist uit Italie binnen heb zo inferieur zijn dat ze gevaarlijk zijn.
In de originele zitten ter weerszijden van de middelste schijf canvas 90 graden segmentjes van verenstaal die de krachten opvangen. Die verroesten waar door de krachten op het canvas komen en dat gaat dan kapot. Kennelijk heeft de reproteur een schijf nagemaakt waarvan de verenstaal segmentjes al waren weg geroest want ze zitten er niet in.
Ik ben nu bezig om ze als een speer zelf te maken en dan met segmentjes van rvs verenstaal.
Re: Canvas schijf op S1 Fulvia en Flavia
Posted: 13 Apr 2007, 10:20
by Frans Weersing
Hallo Huib,
Zijn dat van die oranje schijven?(heb ik bij Martin Willems gekocht, alweer een tijd geleden) De metalen schijfjes met het opstaande randje in het midden waar de bout door heen gaat (kan even niet op de naam komen) is dan niet voldoende? Als je de schijf monteert met aan weerszijde zo'n metalen schijfje dan heb je eigenlijk een metalen tunneltje gecreƫerd waar de bout dan doorheengaat.
Verder uit Wikipedia na op Hardy disc gegoogled te hebben:
A Rag joint is a term used to refer to certain flexible joints found on automobiles. They are typically found on steering shafts that connect the steering wheel to the steering gear input shaft, usually at the steering gear end. They provide a small amount of flex for a steering shaft within a few degrees of the same plane as the steering gear input shaft. It also provides some damping of vibration coming from the steering system, providing some isolation for the steering wheel.
The joint consists of a piece of rubber about 1/2 inch thick and about 3 inches in diameter with reinforcing cords vulcanized in it, similar to a tire's. This disc is bolted or riveted to flanges mounted on the ends of the shafts to connect the steering wheel shaft to the steering gear. The cords can be seen on the edge of this piece of rubber, hence the term "Rag Joint".
Met als zoekresultaat op Rag joint het volgende:
http://store.summitracing.com/egnsearch ... toview=sku
Is dit wellicht wat?
Groet,
Frans Weersing, Rotterdam
Re: Canvas schijf op S1 Fulvia en Flavia
Posted: 13 Apr 2007, 23:35
by Huib
De schijven die ik nu binnen heb uit Italie zou je met wat fantasie een soort van oranje kunnen noemen. Daar zitten die plaatjes van verenstaal niet in. Ik heb ze ook gezien van massief rood polyurethaan rubber. Die zou ik niet durven te gebruiken. Als het rubber een keer begint te scheuren, scheurt het helemaal en heb je geen verbinding meer tussen je stuur en het stuurhuis.
Er zitten inderdaad metalen busjes met flens in waar de bouten doorheen gaan. Die bedoel ik niet. Die plaatjes verenstaal zitten ter weerszijde van de middelste laag canvas. Ze zijn 0,2 mm dik. Ze hebben de vorm van een cirkelboog van 90 graden. In de uiteinden zitten gaten met dezelfde diameter als de gaten in het canvas. Ze verbinden steeds twee van de vier gaten.
Als we de gaten in de schijf nummeren als N, O, Z en W dan zitten aan de ene kant van de middelste laag twee plaatjes. Het ene plaatje verbindt N en O. Het andere plaatje verbindt Z en W. Aan de andere kant van de middelste laag canvas zitten de twee plaatjes die O en Z resp W en N verbinden.
Het is een mooie verbinding zoals Lancia het heeft gedaan. Aan het einde van de as die van het stuur komt zit een rubber buffer met daarom heen een beugeltje. Dat beugeltje zit vast met dezelfde bouten waarmee ook het schuifstuk dat op het stuurhuis schuift vast zit aan de schijf. Door het grote gat in het midden van de schijf drukt de rubber buffer tegen het dekseltje op het schuifstuk. Daardoor verbuigt de Hardy schijf wat en komt er spanning te staan op het verenstaal wat in de schijf verstop zit. Je krijgt daarmee een solide maar toch flexibele verbinding die ook nog eens trillingen dempt.
Die plaatjes verenstaal zijn van belang om de spanning op je stuurkolom in axiale richting te houden en om de "draaikrachten" van je stuur over te brengen op je stuurhuis.
Als die plaatjes weggeroest zijn gaat de originele schijf snel kapot. Het begint met speling op het stuur en uiteindelijk heb je helemaal geen verbinding meer tussen stuur en stuurhuis.
Het is een schakel in het stuursysteem die niet fail safe is hoewel je door de toenemende speling op het stuur wel tijdig wordt gewaarschuwd.
Dank je voor de link. Ik kan zo niet zien of de afmetingen juist zijn en of er de segmentjes van verenstaal in zitten.
Kamikaze schijf
Posted: 14 Apr 2007, 17:04
by Huib
Bedoel je zo'n oranje schijf?
Die kun je rustig onder de kamikaze schijven rangschikken zoals je ziet.
Re: Kamikaze schijf
Posted: 16 Apr 2007, 10:25
by Bart Verbeek
Als ik het zo zie, zijn alle S1-ers mogelijke Taliban-wapens.
Waarom instaleren jullie geen S2 stuurinrichting? Bij frontaal accident schiet de stuurkolom ook niet zo door je torso. Of is dat 'niet origineel' dus 'not done'? Of heeft het technisch een hoop beperkingen?
tis maar een idee.
Re: Kamikaze schijf
Posted: 16 Apr 2007, 17:24
by Huib
De S2 stuurinrichtingen zijn niet minder potentieel gevaarlijk. Ik heb er gehad waarbij de pinnen van de cardanische koppelingen er al half uit lagen. Een S2 is dan zelfs in het nadeel want je kunt die koppelingen niet in een oogopslag controleren wat bij de S1 wel kan.
Een S2 stuurinrichting zet je ook niet zo maar op een S1.
Het mogelijk gespiest worden bij een aanrijdng is een punt. Nergens tegen aan rijden is ene goede strategie.
Re: Kamikaze schijf
Posted: 16 Apr 2007, 22:09
by Frans Weersing
Hallo Huib,
Oranje is inderdaad wat teveel gezegd. Ik heb een afbeelding van de schijf gemaakt, zodat je deze beter kunt beoordelen.
Kun je die verenstalen bogen niet aan de buitenkant monteren?
Groet,
Frans Weersing
Re: Kamikaze schijf
Posted: 16 Apr 2007, 23:55
by Huib
Hier een foto van een schijf die ik onlangs uit Italie kreeg.
Zo te zien van dezelfde herkomst al is de kleur dan misschien iets anders.
Het is altijd mogelijk ipv segmenten van een kwart cirkel een complete schijf te snijden van rvs en die aan de buitenkant te verlijmen.
Ik geef er echter de voorkeur aan om te proberen een originele Lancia schijf te reproduceren. Als je iets gaat veranderen loop je altijd een risico dat je dingen over het hoofd hebt gezien. Ik experimenteer wel meer maar dan toch altijd eerst op een van m'n eigen autoos. Er staan er nu een aantal van klanten met een gare schijf en daar ga ik niet mee experimenteren.
Re: Kamikaze schijf
Posted: 17 Apr 2007, 13:43
by Frans Weersing
Hallo Huib,
Ziet er inderdaad hetzelfde uit. Toch teleurstellend dat je voor je zuurverdiende eurocenten een slecht produkt krijgt.
Ik houd me aanbevolen voor een exemplaar, tenminste als je een aantal gaat produceren.
Groet,
Frans Weersing
Re: Kamikaze schijf
Posted: 17 Apr 2007, 17:55
by Huib
Het is regelmatig een groot probleem om onderdelen met de juiste kwaliteit te krijgen. Je kunt niet achterdochtig genoeg zijn.
Als je naar de kwaliteit vraagt is het standaard antwoord van de gemiddelde leverancier: "Ik krijg nooit klachten". Dan kan goed kloppen want mensen die zo'n foute schijf hebben gemonteerd lees je in de krant.
Ik meld het wel als ze klaar zijn.