Page 1 of 1

Nog een keer over schokbrekers

Posted: 14 Oct 2003, 12:21
by Huib Geurink
Ik hoor wel eens de opmerking dat hydraulische schokbrekers zoals Koni's voordelen zouden hebben t.o.v. enkelbuis hoge druk gas schokbekers volgens het principe De Carbon omdat ze (de hydraulische dempers) verstelbaar zijn.

Hydraulische dempers zijn verstelbaar omdat de viscositeit van de olie afhankelijk is van de temperatuur. De demping is dus zomers minder dan 's winters. De bedoeling van het verstellen is dat je ze aan het begin van het winter resp zomerseizoen elke keer bijstelt.

Als je veel hard over slechte wegen rijdt (bijv bij rallies), worden hydraulische dempers warm en neemt de dempende werking af. Je kunt ze dan wat te stug zetten zodat ze redelijk zijn als ze zijn opgewarmd.

Bij de hoge druk gasschokbrekers compenseert het hoge druk gas onmiddellijk iedere verandering in visociteit van de olie. De demping is dus zomers, s' winters en onder rally omstandigheden altijd goed. Ze hoeven niet te worden bijgesteld.